Międzynarodowa Akademia Kopernikańska? Nazwa trochę długa, ale konkurencja dla PAN, czyli wolny rynek. Może w końcu ranking z Uniwersytetu Stanforda ruszy w górę. O pół setki.
Historia:
Nie dziwi pytanie Włodzimierza Kołosa, skierowane „do Kolegów z Krakowa”, „dlaczego wśród tych propozycji zgłoszonych przez środowisko krakowskie nie rozważano sprawy reaktywowania – jako zupełnie niezależnej – Polskiej Akademii Umiejętności. Polska nie byłaby jedynym krajem, który by miał dwie lub kilka akademii nauk”. Dlaczego? O to pytała też historia… – w 1989 roku po upadku komunizmu apelował o to Włodzimierz Kołos, jeden z twórców współczesnej chemii kwantowej, a jego słowa czytamy u prof. Piotra Hübnera w pracy „Siła przeciw Rozumowi”.
Dzisiaj:
„Skoro pojawiły się fundusze, by uruchomić NPK, to deklaruję, że my w PAN możemy podnieść dzięki nim prestiż polskiej nauki. (…) Możemy zrobić wszystko to, co stawiane jest jako cel Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, ale szybciej i pewniej. Poproszę tylko o fundusze” – ochotę wyraził prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk, bo przecież po cóż budować coś obok, skoro jest i ma wielki kapitał ludzki.