Turów – Praga – Mińsk Geopolityczne zapasy

W najnowszym wydaniu:

WG-47-2024 - Okładka

Turów – Praga – Mińsk Geopolityczne zapasy

Czechy dokonały geopolitycznego wyboru – po zmianie władzy w Waszyngtonie postawiły, zgodnie z wielowiekową tradycją, na Niemcy i wykonują tę część polityki niemieckiej, których Niemcy wykonywać nie chcą, a więc bezwzględnej polityki kija i marchewki wobec bliższej i dalszej zagranicy.

– Jeśli ktoś nie wiedział, że nie istnieje coś takiego jak Unia Europejska w rozumieniu związku państw prowadzących chociażby wspólną politykę międzynarodową, to się teraz dowiedział. Polska – jeden z krajów tego związku – padła ofiarą aktu państwowego terroryzmu. Białoruś dokonała aktu terroru, porywając przelatujący przez jej przestrzeń powietrzną samolot Ryanaira. Jeśli, jak twierdzą media, statek powietrzny był zarejestrowany w Polsce, to Polska padła ofiarą tego aktu terroru. I co na to Unia Europejska? Długo nic, a na końcu mysi pisk. Białoruscy oligarchowie nie błagają o litość.
Ta sama Unia z piątku na sobotę zamknęła sobie polską kopalnię i w efekcie elektrownię, bo nie przeprowadzono właściwych badań środowiskowych i nie zgodzono się na zapłacenie Czechom prawie 200 milionów zł na budowę nowych ujęć wody i wodociągów. Nie zgodzono się, bo taka zgoda oznaczałaby pośrednie przyznanie się do „odsysania” wody, więc w kolejce ustawiliby się Niemcy. Właściciel, grupa PGE twierdzi, że badania zrobił i konsultacje przeprowadził. Jest w tym część prawdy, bo takie badania i konsultacje były prowadzone, ale dotyczyły procesu koncesyjnego na kontynuowanie wydobycia do roku 2044. Ponieważ proces wydawania koncesji się ślimaczył, więc rząd polski zastosował wybieg, nowelizując prawo geologiczne i przyznając koncesję tymczasową do roku 2026. I tę decyzję zaskarżyli Czesi. Politycy i właściciel – PGE, uznali, że brak ocen środowiskowych dla tymczasowego przedłużenia koncesji nie będzie stanowił zagrożenia przed sądem TSUE, bo był już bliźniaczy precedens, a dotyczył belgijskiej elektrowni atomowej w Doel, kiedy to TSUE oddalił skargę obrońców przyrody w związku z nieprzeprowadzeniem ocen środowiskowych właśnie. Zdaniem trybunału ważniejsze od dotrzymania procedur było bezpieczeństwo energetyczne Belgii. Jak widać, polskie bezpieczeństwo nie jest ważniejsze…

W razie problemów prosimy pisać na adres mailowy:
kontakt@pl1.tv